Bonding: Pavla Švagerová, Anna Kšírová

08.09.2018 10:28

Pokud je porod dramatickou bouří, pak čas po něm je obdobím uklidnění, radosti, shledání a seznamování se. Je to nesmírně důležité období, ve kterém se rozhoduje a nastavuje mnohé - a jehož celoživotní význam naše společnost stále podceňuje. 

Přednáška bude mít několik částí. V té první budeme mluvit o tom, co se po porodu děje s miminkem - jakými obrovskými změnami jeho tělo prochází, co v této fázi očekává a potřebuje. Co ví o poporodním období věda? Jak jeho prožití ovlivňuje úspěšnosti kojení a vztah rodiče a dítěte?

V další části probereme, jak obvykle vypadá poporodní období v porodnici. Jaká vyšetření a zákroky se dělají, jaký je jejich cíl, jaké jsou alternativní možnosti. Budeme se věnovat i tomu, co nám jako rodičům nabízí zdravotnický systém v následujících dnech, probereme screeningová vyšetření včetně toho, jaká je situace po ambulantním porodu. 

Zmíníme se také o tom, co se děje, když se situace zkomplikuje - například předčasným porodem nebo císařským řezem. 

Na závěr probereme, co dělat, když věci neproběhnou podle našich přání a představ. Navazování vztahu je totiž celoživotní úkol, který dvě hodiny po porodu nekončí.

Naším přáním je, abyste z přednášky odcházeli posíleni o informace a podporu, s přesnější představou o potřebách miminka i o realitě zdravotnických zařízení. A také s informacemi, co je možné pro ohleduplné a krásné prožití poporodního období udělat. Vaše dotazy jsou vítány.

O Pavle:

Jsem praktická dětská lékařka a od roku 2008 jsem pracovala na dětském a novorozeneckém oddělení KNL. Moje práce mne naplňovala vždy, ale další obrovskou  inspirací pro mne byla vlastní mateřská zkušenost. Můj nyní 2 letý syn mi ukázal  přirozenost  kontaktního rodičovství. Stala jsem se laktační poradkyní. Poznala  jednoznačný prospěch dětí z nošení na těle rodiče.   Nyní moc ráda podporuji rodiny v tomto  krásném, ale zároveň novém a mnohdy i  náročném období života jejich dětí. Jsem přesvědčená, že  pečovat o  miminko umí každý rodič intuitivně správně, potřebuje pouze empatického a laskavého průvodce v okamžicích nejistoty.

 

O Anně:

Jsem máma dvou kluků, lékařka, lektorka nošení dětí a laktační poradkyně. Před prvním porodem jsem jako typická prvorodička poporodní období neřešila, moje úvahy končily u porodu a u toho, jak to udělat, aby proběhl přirozeně. Výsledkem byl hezký porod - a poporodní období ovlivněné nedostatkem informací. Během několika let jsem je pak sbírala, zpracovávala si svoje zážitky, zažívala omamnou sílu kontaktu. Po druhém porodu jsem i přes jisté komplikace, které při něm nastaly, zažila krásu nepřerušovaného kontaktu kůže na kůži s miminkem, tu úžasnou pohodu a radost z dítěte i ze sebe. Nepřestává mě udivovat, jak moc se toho v poporodním období rozhoduje a jak moc může těch několik hodin ovlivnit náš život. Stále více si uvědomuji, že způsob prožití poporodního období přispívá velkou mírou k tomu, jak vnímáme porod - snad více, než porod samotný. A snad nejvíc ze všeho žasnu nad tím, jak nesmírně schopná a šikovná se naše miminka rodí - a co všechno umějí a dokáží, když je necháme v jejich přirozeném prostředí, kterým je tělo mámy.

Kontakt

Kurzy vázání šátků pro miminka a děti Humpolecká 507/11, Liberec
736 776 650 anna.ksirova@gmail.com